Razbijamo mite! Top 5 napačnih predstav o vzmetnicah, ki jim slepo verjamete

Blog
razbijamo-mite-top-5-napacnih-predstav-o-vzmetnicah-ki-jim-slepo-verjamete_perfecta-dreams_nama_3

Nakup nove vzmetnice je kot nakup novega avtomobila.

Kupiš ga enkrat na več let, do potankosti primerjaš bistvene lastnosti, cene, znamke, zaradi barvitosti spremenljivk pa sam nakup kar naenkrat postane pravi izziv.

Vzmetnice z žepkastimi vzmetmi, s spominsko peno, lateksom, z jedrom iz tehnogela …

In ker nakup nove vzmetnice ni tako običajen (hvala bogu), bi morali biti sposobni razlikovati resnico od zmot o lastnostih, ki igrajo bistveno vlogo pri kakovosti spanja do tistih, ki samo zvenijo lepo.

Preden kliknete gumb “Kupi” v spletni trgovini ali se odpravite v salon vzmetnic, smo se odločili narediti seznam najpogostejših zmot, ki jim kupci slepo verjamejo in imajo velik vpliv pri izbiri ležišča.

Predstavljamo 5 najbolj priljubljenih mitov o vzmetnicah.

Mit 1: Vzmetnico je treba zamenjati vsakih 8 let

Strokovnjaki priporočajo, da vzmetnico zamenjate vsakih 8 let, resnica pa je, da je vzmetnica veliko bolj trpežna. Kako dolgo bo vaša vzmetnica zdržala, je odvisno od tega, kako dobro zanjo skrbite, kako na njej spite in kako pogosto se ponoči obračate.

Na vzmetnico pomislite kot na orodje, torej pripomoček za spanje. Tako kot vam bodo dobri tekaški copati zagotovili udobje in preprečili poškodbe, bo kakovostna vzmetnica pripomogla k boljšemu in bolj zdravemu spancu. Sčasoma pa je logično, da bo vzmetnica izgubila prvotno udobje in trdnost pri opori telesa, kar je nujno za dober spanec.

Zato menjava vzmetnice ni toliko odvisna od določenega časovnega okvira, temveč od tega, kako udobno je na njej spati. Idealna vzmetnica naj bo oblikovana glede na vaše telo, obenem pa mora zagotavljati ustrezno oporo spodnjemu delu hrbtenice.

Mit 2: Čvrstejša vzmetnica je najboljša za bolečine v hrbtu

Za lajšanje in preprečevanje bolečin in neugodja v hrbtu potrebujete vzmetnico, ki ustreza vašemu položaju in stilu spanja. Podpira naj kritične točke telesa in omogoča enakomeren prenos pritiska na celotno površino ležišča.

Na splošno so vzmetnice razdeljene v tri kategorije:

Mehke vzmetnice: na začetku ležanja bo občutek prijeten, ponoči pa se lahko telo pogrezne v vzmetnico. Brez ustrezne podpore se zaradi premočnega pritiska na živce pojavi bolečina v križu in občutek otrplosti.

Srednje trde vzmetnice: lastnosti srednje trdega ležišča so, da se prilagaja vsaki obliki telesa, nudi ustrezno oporo in lajša kritične bolečine v hrbtu.

Trde vzmetnice: trde vzmetnice so pogosto priporočilo za ljudi, ki trpijo zaradi bolečin in okorelosti hrbta. Toda pretrda vzmetnica prisili telo, da se prilagodi svoji ravni površini vsi pa vemo, da naravni položaj hrbtenice ni raven.

Mit 3: Na pravi vzmetnici se ne boste premetavali

Ali ste vedeli, da se dojenčki začnejo premetavati po postelji pri 4 mesecih, v odrasli dobi pa se ponoči obrnemo tudi do 75-krat? Naj gre za navaden sunek ali polni obrat.

Kaj pravzaprav želimo povedati? V človeški naravi je, da se ponoči obračamo, saj s tem razbremenimo boleče pritiske na telo ter razbremenimo stres in obremenitev hrbta in sklepov. Dobra vzmetnica bo zmanjšala pogosto premetavanje, ne bo ga pa popolnoma preprečila. Če pa se ponoči 20-krat manj obrnete, je večja verjetnost, da boste bolje in kakovostneje spali.

Mit 4: Na novi vzmetnici bi morali takoj spati popolno

Večina ljudi se ne more takoj prilagoditi novi površini vzmetnice. Glede na to, koliko časa preživimo v postelji, ne preseneča, da so se naše mišice in sklepi prilagodili ležišču na kateri smo spali. Na njegovo trdoto, znani vonj, tudi na vsako majhno udrtino na njem.

Realno gledano potrebuje telo do mesec dni, da se prilagodi na novo podlago, zato nikar ne obupajte takoj. Če ste temeljito raziskali, testirali in se informirali, bi morali po mesecu dni prilagajanja končno dobro spati.

Mit 5: Na spominski peni se boste potili

To dejstvo je zagotovo veljalo za starejše spominske vzmetnice. Starejše različice spominske pene so namreč omejevale pretok zraka, njihov gost material pa je bil preveč občutljiv na temperaturo. Zaradi tega je bila vsa toplota ujeta v njih in so se zaspanci ponoči pogosto potili.

Danes pa je občutljivost spominske pene na temperaturo ena njenih največjih prednosti.
Spominska pena absorbira telesno temperaturo in ostane topla vse dokler ležite na njej, nato pa se ohladi in postane trša. Ta lastnost ji omogoča prilagajanje vsaki obliki telesa, v kombinaciji z zračnimi materiali pa omogoča kroženje zraka vso noč. Torej brez potenja.
Če iščete novo vzmetnico, se oglasite v salonu Perfecta Dreams in naši svetovalci vam bodo z veseljem pomagali pri izbiri.

Ne pozabite, da ni neumnih vprašanj, ko gre za nakup nove vzmetnice. Bolj ko ste obveščeni, primernejšo vzmetnico boste izbrali.

Odaberi veličinu

Odaberi veličinu