Perfecta Dreams svetuje, kdaj je pravi čas za spanje

Blog Novosti
dsc3140-scaled

Vsi poznamo trditev o lepotnem spancu in o tem, kako potrebujemo osem ur spanja na dan, a zdi se, da se meje idealnega časa za spanje nenehno premikajo in spreminjajo.

Pravijo, da bolj inteligentni ljudje potrebujejo manj ur spanja. Nikola Tesla, Leonardo da Vinci in železna lady M. Thatcher so spali do štiri ure na dan, da so imeli več časa za delo. Toda teorijo, da bolj inteligentni ljudje potrebujejo manj ur spanja, ovržejo spalne navade Alberta Einsteina. Ustvarjalec relativnostne teorije je spal kar 11 ur v kosu in dejal, da mu spanje krepi domišljijo.

Ali verjamete, da obstaja kalkulator spanja in da je pravzaprav zelo enostavno izračunati, koliko ur spanja potrebujete?

Če ste do sedaj čas spanja računali takole: »Moram se zbuditi ob sedmih zjutraj, spati osem ur, da se dovolj spočijem, kar pomeni, da grem spat najkasneje ob 23. uri«, pozabite na to …
Pravilna formula za izračun spanja temelji na stopnjah spanja. Pravi čas za spanje je odvisen od faz spanja.

Spimo v petih fazah, od katerih vsaka v povprečju traja 90 minut. Strokovnjaki trdijo, da potrebujemo do 15 minut, da se prilagodimo in najdemo popoln položaj, nato pa se začnejo faze spanja:

1. V prvi fazi lahkega spanca se gibanje oči in telesa počasi upočasni, pogosto se zgodi, da imate občutek, kot da padate. Možgani zmanjšajo svojo aktivnost za 50 % in telesna temperatura se zniža.

2. V drugi fazi spanja spimo nekoliko globlje in malo bolj trdno. V tej fazi se možganska aktivnost še bolj upočasni, gibanje oči pa se preneha.

3. Tretja stopnja je tudi prva faza globokega spanca. Takrat nas je težje prebuditi, zanimivo pa je, da se delo možganov tu poveča. To je idealen čas za sanje. Zbudijo vas lahko glasni zvoki, in če se slučajno zbudite, ste lahko nekaj minut dezorientirani.

4. Četrta stopnja je druga stopnja globokega spanca. V tej fazi je možganska aktivnost tako aktivna, da če se v tej fazi zbudimo, ne bomo vedeli, ali smo nekaj sanjali ali se je res zgodilo. Dihamo hitreje, krvni tlak in srčni utrip pa se povečata. Hoja v spanju se pojavi ravno v tej fazi in je pogostejša pri otrocih kot pri odraslih.

5. Faza REM. Sliši se kot najmirnejša faza spanja. In tudi je, saj človek v tej fazi res izgleda, kot da mirno spi. Toda stanje organizma v REM fazi je v primerjavi z zunanjo podobo spečega pravzaprav zelo turbulentno.

V tej fazi se srčni utrip hitro pospeši, oči se hitro premikajo levo in desno, tudi 50-60 krat na minuto. Telo postane paralizirano, možganska aktivnost pa je največja. Če nas zbudijo v tej fazi spanja, se bomo sanj spomnili do najmanjših podrobnosti.

Ste že slišali za lucidne sanje? Zgodijo se ravno v tej fazi, ki tudi najdlje traja.

Zakaj so faze spanja pomembne?

Prav od faz spanja je odvisno, ali bomo dovolj spočiti ali ne. Če vas zjutraj med eno od teh faz spanja zbudi budilka, kosilnica ali mamin klic, se boste počutili utrujene in zaspane.

Nekaj zanimivih dejstev o spanju:

  • V preteklosti so zapornike kaznovali tako, da so jih zbujali med spanjem. Zbujali so jih vsako uro, kar jih je psihično uničilo, tako da niso mogli normalno funkcionirati.
  • Faza REM je bistvena za ustvarjanje dolgoročnih spominov in domneva se, da pomaga pri nezavednem procesu učenja in izboljša motorične sposobnosti.
  • V Ameriki so tatovi razvili poseben način kraje, ki je povezan s spanjem. Spremljali so, kdaj so stanovalci šli spat, nato pa odštevali njihove faze spanja. Po odštevanju časa do faze REM je bil idealen čas, da jih okradejo, ne da bi jih kdo slišal ali opazil.
  • Ko se dovolj naspimo, se res počutimo, kot da smo bili ponoči priklopljeni na polnilnik. Med spanjem se izloča rastni hormon, ki ima sposobnost regeneracije in s tem popravlja čez dan povzročeno škodo.

Pomanjkanje spanja vpliva na sijaj kože, zato smo zaradi pomanjkanja spanja videti zabuhli, gube na obrazu pa so bolj izrazite. Če ne spite dovolj, bo vaše telo iskalo nekaj sladkega, kar lahko po prevelikem pomanjkanju spanja povzroči odvečne kilograme.
Zato je res pomembno izračunati spanje in prebujanje, da boste vedno sveži, polni energije, lepi in zdravi.

Kalkulator spanja

Prišli smo do izračuna. Gre nekako takole: če vstanete ob sedmih zjutraj, je pravi čas za spanje ob 23.15, če pa ste ravno takrat gledali večerni film, je naslednjič ob 12.45.
Prvi termin je nastavljen na sedem ur in pol pred časom prebujanja, nato pa se čas odhoda v posteljo premakne vsakih 90 minut. Računajte na to, da ne boste takoj zaspali, zato pojdite spat nekoliko pred predvidenim časom.

Ne glede na kalkulator pa smo prepričani, da se boste na udobnih vzmetnicah in vzglavnikih Perfecta dobro naspali.

Deli na socialnih omrežjih:

Objavljeno: 09.08.2024

Odaberi veličinu

Odaberi veličinu